«Αναβίωση της λαϊκής παράδοσης της πατρίδας μας»

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  Ε  ΤΑΞΗΣ   2015 ? 2016

«Αναβίωση της λαϊκής παράδοσης της πατρίδας μας»

Επιλογή  θέματος

Κριτήριο επιλογής του συγκεκριμένου θέματος στάθηκαν τα ενδιαφέροντα και οι επιθυμίες των παιδιών σχετικά με τη λαϊκή τέχνη. Η λαϊκή παράδοση αποτελεί ανεκτίμητη πολιτιστική κληρονομιά και τα παιδιά τη γνωρίζουν μέσα από διάφορα μαθήματα.

Γενικός σκοπός

Πρωταρχικός σκοπός του προγράμματος είναι η καλύτερη γνωριμία των παιδιών με τη λαϊκή παράδοση και πολιτισμό ( δημοτικοί χοροί και τραγούδια, Καραγκιόζης, πηλοπλαστική, ζωγραφική, παραμύθια, τοπικά έθιμα και συνταγές). Μέσω των παραδόσεων οι μαθητές γνωρίζουν τις ρίζες τους και αντιστέκονται στην αλλοτρίωση και ισοπέδωση της σύγχρονης κοινωνίας.

Επιμέρους στόχοι

Μέθοδος προσέγγισης ? Διάρκεια προγράμματος

Οι μαθητές θα χωριστούν σε ομάδες εργασίας για τη συλλογή κι επεξεργασία πληροφοριών. Θα πραγματοποιηθούν εκπαιδευτικές επισκέψεις όπου οι μαθητές θα προσεγγίσουν βιωματικά το θέμα. Η εργασία θα γίνει με τη μέθοδο PROJECT και θα έχει ετήσια διάρκεια.

Διαθεματικές  δραστηριότητες

ΓΛΩΣΣΑ : Αναζήτηση πληροφοριών σε εγκυκλοπαίδειες ? διαδίκτυο. Παραγωγή γραπτού λόγου και επεξεργασία κειμένων.

ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ : Εντοπισμός περιοχών με έντονη λαϊκή παράδοση.

ΙΣΤΟΡΙΑ : Εξέλιξη της λαϊκής  τέχνης από τα γεωμετρικά χρόνια μέχρι σήμερα.

ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ : Παραδοσιακοί χοροί με παραδοσιακές φορεσιές.

ΜΟΥΣΙΚΗ : Δημοτικά τραγούδια του τόπου μας ? κατασκευή και παράσταση Καραγκιόζη .

ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ : Λαϊκή ζωγραφική τέχνη ( Θεόφιλος ) , πηλοπλαστική και δημιουργία κολλάζ.

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ : Μίμηση ρόλων και δραματοποίηση μέσα από θεατρικό παιχνίδι ( αναπαράσταση παραδοσιακού γάμου ).

Στο τέλος του προγράμματος οι μαθητές θα δημιουργήσουν λαογραφικό μουσείο στο χώρο του σχολείου και θα ακολουθήσει παράθεση γεύματος με τοπικές συνταγές.

Ενδεικτικές επισκέψεις

1.     Επίσκεψη στη βιβλιοθήκη Πύργου.
  2.     Παραδοσιακός νερόμυλος στην Κυπαρισσία.
  3.     Εργαστήριο πηλοπλαστικής και ζωγραφικής Αιγίου.
  4.     Λαογραφικό μουσείο Βαρθολομιού.
  5.     Μουσείο μείζονος Ελληνισμού ή Λαϊκής τέχνης στην Αθήνα.
  6.     Λαογραφικό μουσείο και βιβλιοθήκη  Ανδρίτσαινας.
  • Υπεύθυνοι προγράμματος : Βασιλοπούλου Ευσταθία , Τσουρούλα Μαρία.
  • Συνεργάτες : Γκιντζίρης Γεώργιος, Κουρλιούρου  Φωτεινή,  Μπούκη  Νικολέττα, Όιμπακ Γεώργιος, Στεφανίδης Νίκος.