ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2014-2015

Α΄ΤΑΞΗ

1. <<Στοματική υγιεινή>> (ετήσιας διάρκειας)

2. <<Τρέχει ο χρόνος>> (ετήσιας διάρκειας)

Β΄ΤΑΞΗ

1. << Παιδική παχυσαρκία- Διατροφικές συνήθειες και αθλητικές δράσεις>> (Οκτώβριος-  Ιανουάριος)

2. <<Η πόλη μου>> (Οκτώβριος-Μάιος)

3. << Ο φίλος μου ο γιατρός>> (Φεβρουάριος -Μάιος)

4. <<Κάνω ανακύκλωση-Βοηθάω την πόλη μου>> (Μάρτιος-Απρίλιος-Μάιος)

Γ΄ΤΑΞΗ

1. << Κυκλοφορώ με ασφάλεια>> (ετήσιας διάρκειας)

2. <<Τα δικαιώματα του παιδιού>> (Οκτώβριος-Δεκέμβριος)

3. <<Τα ζώα μας>> (Ιανουάριος-Απρίλιος)

4. <<Ευκαιριακές ενασχολήσεις από το μάθημα της Μελέτης, Επικοινωνία και Ενημέρωση, το  Αμπέλι, Μουσικά Όργανα και Τεχνολογία>>

Δ΄ΤΑΞΗ

1. << Οικοσυστήματα της περιοχής μου>> (ετήσιας διάρκειας)

2. << Η επικοινωνία παλιά και σήμερα>> (Οκτώβρης-Νοέμβριος)

3. <<Θρησκευτικά μνημεία και Αρχαία Θέατρα του τόπου μας (Απρίλιος-Μάιος)

Ε΄ΤΑΞΗ

1. <<Θάλασσα-Ανάπτυξη-Περιβάλλον>> (Νοέμβριος-Ιανουάριος)

2. <<Ανανεώσιμες μορφές ενέργειας>> (Μάρτιος-Μάιος)

3. <<Γνωριμία με το Ελληνικό Κοινοβούλιο>> (Οκτώβριος)

ΣΤ΄ΤΑΞΗ

1. <<Γνωριμία με το Ελληνικό Κοινοβούλιο>> (Οκτώβριος)

2. <<Γνωριμία με το μαγικό κόσμο των Μουσείων>> (Οκτώβριος-Μάιος)

3. <<Ανανεώσιμες μορφές ενέργειας>> (Μάρτιος-Μάιος)

Οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής προγραμματίζουν τις παρακάτω καινοτόμες δράσεις για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής:
1. <<Γνωρίζω τον κλασσικό αθλητισμό μέσα από τους Ολυμπιακούς αγώνες του χθες και του σήμερα>> (Ιανουάριος-Απρίλιος)

2. Στα πλαίσια της γνωριμίας με τα μη δημοφιλή αθλήματα: α) Γνωριμία με το Badminton (Νοέμβρης)β) Γνωριμία με την Ιππασία (Μάιος)γ) Γνωριμία με το Τένις (Απρίλιος)

3. Οργανώνουν διασχολικό πρόγραμμα στη Β΄Τάξη σε συνεργασία με το 5ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου με θέμα:<< Παίζω, χορεύω, τραγουδώ και γνωρίζω νέους φίλους>> (Νοέμβριος)

Οι εκπαιδευτικοί Αγγλικής Γλώσσας αναπτύσσουν πρόγραμμα (πολιτισμός-ιστορία-τεχνολογία-αειφόρος ανάπτυξη) με τίτλο:    <<Let there be light-2015 International year of light and light bared>> (ετήσιας διάρκειας)

Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων του κοινωνικού σχολείου (ρατσισμός) οι εκπαιδευτικοί Γκιντζίρης Γιώργος (Μουσικής),Δημητριάδου Ευα (Εικαστικών), Χρονοπούλου Μαριάννα (Τμήμα Ένταξης) αναλαμβάνουν πρόγραμμα με τίτλο: <<Εικόνες και ήχοι μιας αθέατης κουλτούρας>> (Δεκέμβριος-Φεβρουάριος)