Γνωριμία των μαθητών με μη δημοφιλή αθλήματα

Προγραμματισμός  Καινοτόμων  Δράσεων Σχολικού Έτους 2013-14.

Υπεύθυνοι προγράμματος : Κ.Φ.Α  Μπούκη Νικολέττα, Χαλαμπάκη Βαϊα.

Περίοδος διεξαγωγής : Απρίλιος-Μάιος 2014.

Στα πλαίσια των οδηγιών για τη διδασκαλία της Φυσικής Αγωγής  στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση στα σχολεία Ε.Α.Ε.Π , οι καθηγήτριες Φυσικής Αγωγής οργανώνουν διδακτικές επισκέψεις, με σκοπό την γνωριμία των μαθητών με μη δημοφιλή αθλήματα.

Οι επιμέρους στόχοι αυτών των επισκέψεων είναι:

1. Να αναπτύξουν οι μαθητές βασικές γνώσεις για αυτά τα αθλήματα (Γνωστικός τομέας).

2. Να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και θετική στάση σε μη δημοφιλείς  μορφές κίνησης και σπορ (Συναισθηματικός τομέας).

3. Με την ενασχόληση των τεχνικών του κάθε αθλήματος , επιδιώκεται η ευχαρίστηση των μαθητών (Ψυχοκινητικός τομέας).

Συγκεκριμένα οι μαθητές της Γ΄ τάξης θα έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν το άθλημα του ΤΑΕ-ΚWO-DO.

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης θα έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν το άθλημα της Ελληνορωμαϊκής πάλης.

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης θα έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν το άθλημα της Σκοποβολής.

Για την επίτευξη των παραπάνω θα πραγματοποιηθούν:

- Διδακτικές επισκέψεις στο χώρο διεξαγωγής των συγκεκριμένων αθλημάτων.

- Διανομή  έντυπου υλικού στους μαθητές για την ιστορία των αθλημάτων και βασικών κανονισμών αυτών.

- Παρουσίαση σχετικών βίντεο στην αίθουσα εκδηλώσεων με στιγμιότυπα των εν λόγω αθλημάτων.