Μαθαίνω να σερφάρω με ασφάλεια στο διαδίκτυο

Προγράμματα Ε? & Στ? τάξης 2013-2014

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Μπότσα Βασιλική, Τσουρούλα Μαρία, Λαμπρόπουλος, Σπύρος, Ζελεχοβίτης Στάθης.

Παίρνοντας ως αφορμή το γεγονός πως και οι μαθητές του δημοτικού χρησιμοποιούν πλέον καθημερινά το διαδίκτυο, αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Συνδυάσαμε τα αντίστοιχα μαθήματα που βρίσκονται στα βιβλία της Γλώσσας «Ηλεκτρονικά Παιχνίδια»  της  Ε! Δημοτικού και «Συσκευές» της ΣΤ! ώστε οι μαθητές να επεξεργαστούν το θέμα .

Στόχοι του προγράμματος είναι:

1. να αναζητήσουν οι μαθητές πληροφορίες σχετικές με το τι είναι το διαδίκτυο ,

2. να κατανοήσουν τους πιθανούς κινδύνους που κρύβει τα ανεξέλεγκτο «σερφάρισμα» στο διαδίκτυο,

3. να καταλάβουν ότι η σωστή και υπεύθυνη χρήση του διαδικτύου είναι μέσο εκπαίδευσης και ψυχαγωγίας,

4. να προσπαθήσουν να βρουν ιστοχώρους κατάλληλους με επιμορφωτικό και ψυχαγωγικό περιεχόμενο,

5. να γίνονται ιδιαίτερα προσεκτικοί πριν δημοσιεύσουν φωτογραφίες τους ή προσωπικά τους δεδομένα.

Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί με τη συνεργασία των μαθητών της Ε! και ΣΤ! τάξης με ομαδοσυνεργατική μέθοδο. Θα έχει διάρκεια 1 μήνα και προτείνεται να γίνει επίσκεψη τον Ιανουάριο στο Πανεπιστήμιο Πατρών για να συμμετάσχουν στην εκπαιδευτική δράση «Κυκλοφορώ με ασφάλεια στο διαδίκτυο, που υλοποιεί το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας.