Γνωριμία με το Μπάντμιντον

Υπεύθυνοι προγράμματος: οι Κ.Φ.Α του σχολείου, Μπούκη Νικολέττα, Στεφανίδης Νικόλαος

Σχ.Έτος: 2012-2013

Στα πλαίσια των οδηγιών για τη διδασκαλία της Φυσικής Αγωγής στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση στα σχολεία ΕΑΕΠ,  οι Καθηγητές Φυσικής Αγωγής οργανώνουν διδακτικές επισκέψεις με σκοπό την γνωριμία των μαθητών με μη δημοφιλή αθλήματα.

Οι επιμέρους στόχοι αυτών των επισκέψεων είναι:

1. Να αναπτύξουν οι μαθητές βασικές γνώσεις για αυτά τα αθλήματα. (Γνωστικός τομέας)

2. Με την ενασχόληση των τεχνικών του κάθε αθλήματος, επιδιώκεται η ευχαρίστηση των μαθητών. (Ψυχοκινητικός Τομέας)

3. Να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και θετική στάση σε νέες μορφές κίνησης και σπορ. (Συναισθηματικός Τομέας)

Για το σκοπό αυτό οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στο κλειστό γυμναστήριο του Πύργου, όπου σε συνεργασία με τον προπονητή της ομάδας της πόλης μας «Φιλαθλητικός» κ Παναγιώτη Τσόκο, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να διδαχτούν βασικές τεχνικές του αθλήματος της Αντιπτέρισης (Badminton).

Συγκεκριμένα:

? Μοιράστηκε έντυπο υλικό με ιστορικά στοιχεία και βασικούς κανονισμούς του αθλήματος.

? Παρουσιάστηκε σχετικό βίντεο στην αίθουσα εκδηλώσεων, με στιγμιότυπα από τους Ολυμπιακούς Αγώνες την Αθήνας και του Λονδίνου.

? Πραγματοποιήθηκε ημερίδα στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης μας με επίδειξη του αθλήματος όπου τα παιδιά είχαν ουσιαστική επαφή με το άθλημα σε παιγνιώδη μορφή.