Πάλη

Υπεύθυνοι προγράμματος: Κ.Φ.Α  Μπούκη Νικολέττα, Χαλαμπάκη Βαΐα.

Περίοδος διεξαγωγής: Απρίλιος-Μάιος 2014.

Στα πλαίσια των οδηγιών για τη διδασκαλία της Φυσικής Αγωγής  στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση στα σχολεία Ε.Α.Ε.Π , οι καθηγήτριες Φυσικής Αγωγής οργανώνουν διδακτικές επισκέψεις, με σκοπό την γνωριμία των μαθητών με μη δημοφιλή αθλήματα.

Οι επιμέρους στόχοι αυτών των επισκέψεων είναι:

1. Να αναπτύξουν οι μαθητές βασικές γνώσεις για αυτά τα αθλήματα (Γνωστικός τομέας).

2. Να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και θετική στάση σε μη δημοφιλείς  μορφές κίνησης και σπορ (Συναισθηματικός τομέας).

3. Με την ενασχόληση των τεχνικών του κάθε αθλήματος , επιδιώκεται η ευχαρίστηση των μαθητών (Ψυχοκινητικός τομέας).

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης θα έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν το άθλημα της Ελληνορωμαϊκής πάλης.

Για την επίτευξη των παραπάνω θα πραγματοποιηθούν:

- Επίσκεψη κορυφαίων αθλητών της πάλης στο σχολείο και επίδειξη από νεαρούς αθλητές τοπικού συλλόγου.

- Διανομή  έντυπου υλικού στους μαθητές για την ιστορία των αθλημάτων και βασικών κανονισμών αυτών (έντυπο 1, έντυπο 2, έντυπο 3)

-Παρουσίαση σχετικών βίντεο (1 & 2) στην αίθουσα εκδηλώσεων με στιγμιότυπα των εν λόγω αθλημάτων και ενημέρωση σχετικά με το άθλημα από τις καθηγήτριες Φυσικής Αγωγής του σχολείου.

Εσωτερικοί Συνεργάτες:

-Σουλτάνα Γκιούρα  (ΠΕ08)

-Βασιλική Παναγιωτοπούλου (ΠΕ20)

Εξωτερικοί Συνεργάτες:

-κ. Δημήτριος Κολιτσόπουλος, Πρόεδρος των Ολυμπιονικών Ελλάδος και Α? αντιπρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πάλης.

-κ. Αλέξανδρος Καρντάνοφ, 2 φορές Ολυμπιονίκης

-κ. Μαρία Πρεβολαράκη, Παγκόσμια Πρωταθλήτρια

-κ. Αλέξης Κολιτσόπουλος, 2 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής εφήβων

-Αθλητικός Σύλλογος ΤΙΤΑΝ Πύργου.