Δραστηριότητες Σχολείου

Ενδοσχολική επιμόρφωση 2022-23 Τέταρτη επιμορφωτική δράση

Στα πλαίσια της εσωτερικής αξιολόγησης της σχολικής μας μονάδας, η Ομάδα του Άξονα 8 με τίτλο «Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις» κατά τη διαμόρφωση του Σχεδίου Δράσης της υπό την εποπτεία του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, αποφάσισε να εντάξει ως τέταρτη επιμορφωτική δράση την επιμόρφωση του Συλλόγου Διδασκόντων από την Ψυχολόγο Ψάρρη Κατερίνα. Κατά τη διάρκεια της δράσης συζητήθηκαν τα παρακάτω τρία θέματα: 1. « Διαχείριση συναισθημάτων-σκέψεων των εκπαιδευτικών σχετικά με την αξιολόγηση τους», 2. « Σχέσεις εκπαιδευτικών-γονέων και παράγοντες που τις επηρεάζουν», 3. «Ψυχολογική υποστήριξη-Συμβουλευτική για μελέτες περίπτωσης μαθητών του σχολείου». Η ενδοσχολική επιμόρφωση έλαβε χώρα στις 31 Μαρτίου 2023 εντός σχολικής μονάδας και ώρα 13:15-14:00.

εικονα 2

εικονα 3

εικονα 1

Ενδοσχολική επιμόρφωση 2022-2023

Στα πλαίσια της εσωτερικής αξιολόγησης της σχολικής μας μονάδας, η Ομάδα του Άξονα 8 με τίτλο «Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις» κατά τη διαμόρφωση του Σχεδίου Δράσης της υπό την εποπτεία του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, αποφάσισε να εντάξει ως δεύτερη επιμορφωτική δράση και να συμμετέχει σε αυτή, ενημερώνοντας παράλληλα τον Σύλλογο Διδασκόντων, το εξ αποστάσεως διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο εκπαιδευτικών που είχε ως τίτλο: Καινοτομία στην Εκπαίδευση: «Ανεστραμμένη Τάξη». Το συγκεκριμένο σεμινάριο χωρίστηκε σε τρεις ενότητες και έλαβε χώρα σε τρεις διαφορετικές ημερομηνίες, στις 23/11/2022, στις 14/12/2022 και στις 11/01/2023 στον παρακάτω σύνδεσμο: https://blogs.sch.gr/pekesde/archives/3280 και διοργανώθηκε με επιτυχία από το Β΄ Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού και το Αρσάκειο Λύκειο Πατρών σε συνεργασία με το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕΚΕΣ) Δυτικής Ελλάδας.

Ενδοσχολική επιμόρφωση 2022-2023 - Άξονας 8

Στα πλαίσια της εσωτερικής αξιολόγησης της σχολικής μας μονάδας, η Ομάδα του Άξονα 8 με τίτλο «Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις» κατά τη διαμόρφωση του Σχεδίου Δράσης της υπό την εποπτεία του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, αποφάσισε να εντάξει ως τρίτη επιμορφωτική δράση την επιμόρφωση του Συλλόγου Διδασκόντων, με τίτλο: ¨Η διαδικασία που ακολουθείται από τη σχολική μονάδα σχετικά με την αξιολόγηση μαθητών από το ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. με ή χωρίς Ε.Δ.Υ.¨. Η ενδοσχολική επιμόρφωση έλαβε χώρα στις 23 Μαρτίου 2023 εντός σχολικής μονάδας και ώρα 13:15-14:00.

Υποκατηγορίες