7ο Δημοτικό Πύργου

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Προγράμματα Εκπαίδευσης

1.jpg   “Here We Come!”    Erasmus + KA2 2016-2018

Στις 02/09/2016 λάβαμε την έγκριση για συμμετοχή στο πρόγραμμα KA2 Erasmus+ με τον τίτλο “Here We Come!”  το οποίο αφορά τη διδασκαλία της Αγγλικής Γλώσσας στην πρώιμη παιδική ηλικία. Στη διάρκεια του προγράμματος χρησιμοποιήθηκε μια καινοτόμος μέθοδος η οποία ονομάστηκε ININPRO (InitialInterlingualProject) και εισήχθηκε από τη συντονίστρια του προγράμματος Ildiko Jaro. Η μέθοδος αυτή βασίζεται στη συλλογή λέξεων  κατανοητές  στους μαθητές που προέρχονται από οποιαδήποτε χώρα, είτε γιατί οι λέξεις αυτές είναι διεθνείς ( supermarket, pizza, zebra…) είτε γιατί έχουν την ίδια ρίζα με τη γλώσσα προέλευσης όπως για παράδειγμα: κομήτηςàcomet-English-àkometa-Lithuanian, τίγρηςàtiger-English-àtigras-Lithuanian.

περισσότεραErasmus+

1ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ 1ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΜΕ ΘΕΜΑ:

<< η δημοκρατία δικαίω ουδέποτε κατελύθη>> (παρουσίαση)

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ (ΣΚΟΠΟΣ-ΣΤΟΧΟΙ-ΥΛΙΚΑ-ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ)

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΑΞΗ)